SPX APV Delta DKR
Applying the SPX APV Delta DKR
The SPX APV Delta DKR ball valve is a shut-off valve provided with two valve seats and a drainage cavity for detecting a leaking seat inside the ball valve. A valve is fully EHEDG tested and all the materials are made of FDA certified material. The leak chamber has even to be sterilized with steam. Therefore the DKR has a full bore and is suitable for pigging systems. The DKR can be supplied as:
- DKRT Ball valve: Tank Outlet
- DKRH ball valve: High compression for example butter or mayonnaise
- Piggable to combine with a product recovery system (Pigging)
The valve is provided with a maintenance free pneumatic actuator and may be provided with an APV Control Unit.
| Articlenr. | Description | Dimensions | Connection | Operating | Elastomer | Stock |
|---|---|---|---|---|---|---|
|
23138004AP
|
Ball valve Delta DKR BW/BW 316L
1", handle PTFE/EPDM
|
1" (ø 25,4 mm)
|
Weld / Weld
|
Manually operated
|
EPDM
|
|
|
23138005AP
|
Ball valve Delta DKR BW/BW 316L
DN25, handle PTFE/EPDM
|
DN25 (ø 29 mm)
|
Weld / Weld
|
|
EPDM
|
|
|
23138008AP
|
Ball valve Delta DKR BW/BW 316L
1.5", handle PTFE/EPDM
|
1,5" (ø 38,1 mm)
|
Weld / Weld
|
|
EPDM
|
|
|
23138009AP
|
Ball valve Delta DKR BW/BW 316L
DN40, handle PTFE/EPDM
|
DN40 (ø 41 mm)
|
Weld / Weld
|
|
EPDM
|
|
|
23138010AP
|
Ball valve Delta DKR BW/BW 316L
2", handle PTFE/EPDM
|
2" (ø 50,8 mm)
|
Weld / Weld
|
|
EPDM
|
|
|
23138011AP
|
Ball valve Delta DKR BW/BW 316L
DN50, handle PTFE/EPDM
|
DN50 (ø 53 mm)
|
Weld / Weld
|
|
EPDM
|
|
|
23138012AP
|
Ball valve Delta DKR BW/BW 316L
2.5", handle PTFE/EPDM
|
2,5" (ø 63,5 mm)
|
Weld / Weld
|
|
EPDM
|
|
|
23138013AP
|
Ball valve Delta DKR BW/BW 316L
DN65, handle PTFE/EPDM
|
DN65 (ø 70 mm)
|
Weld / Weld
|
|
EPDM
|
|
|
23138014AP
|
Ball valve Delta DKR BW/BW 316L
3", handle PTFE/EPDM
|
3" (ø 76,1 mm)
|
Weld / Weld
|
|
EPDM
|
|
|
23138015AP
|
Ball valve Delta DKR BW/BW 316L
DN80, handle PTFE/EPDM
|
DN80 (ø 85 mm)
|
Weld / Weld
|
|
EPDM
|
|
|
23138016AP
|
Ball valve Delta DKR BW/BW 316L
4", handle PTFE/EPDM
|
4" (ø 101,6 mm)
|
Weld / Weld
|
|
EPDM
|
|
|
23138017AP
|
Ball valve Delta DKR BW/BW 316L
DN100, handle PTFE/EPDM
|
DN100 (ø 104 mm)
|
Weld / Weld
|
|
EPDM
|
|
| Articlenr. | Description | Dimension | Elastomer | Stock |
|---|---|---|---|---|
|
23136011AP
|
Ball valve Delta DKR spare part set
DN50, PTFE/EPDM
|
|
|
|
|
23136004AP
|
Servicekit ball valve DKR
1"/NW25 EPDM
|
|
|
|
|
23146013AP
|
Ball valve Delta DKR spare part set
DN65, PTFE/FPM (Viton)
|
|
|
|
|
23136010AP
|
Servicekit ball valve DKR
2"/NW50 EPDM
|
|
|
|
|
23126012AP
|
Servicekit ball valve DKR
2,5"/NW65 HNBR
|
|
|
|
|
23136911AP
|
Spare part Delta DKR
O-ring 28x3
|
|
|
|
|
23146011AP
|
Ball valve Delta DKR spare part set
DN50, PTFE/FPM (Viton)
|
|
|
|
|
23146009AP
|
Ball valve Delta DKR spare part set
DN40, PTFE/FPM (Viton)
|
|
|
|
|
23136014AP
|
Servicekit ball valve DKR
3" EPDM
|
|
|
|
|
23126016AP
|
Servicekit ball valve DKR
4"/NW100 HNBR
|
|
|
|
|
23146005AP
|
Ball valve Delta DKR spare part set
DN25, PTFE/FPM (Viton)
|
|
|
|
|
23126011AP
|
Ball valve Delta DKR spare part set
DN50, PTFE/HNBR
|
|
|
|
Materials |
|
| Parts in contact with product | 1.4404 / AISI 316L |
| Other parts | 1.4301 / AISI 304 |
| Ball seal | PTFE |
| Flange seal | EPDM |
| Seal options | HNBR, FPM, VMQ (Silicon) |
| Housing seal | EPDM |
| Seal options | HNBR, FPM |
Technical data |
|
| Sizes DKR | DN25 to DN150 / 1” to 4” OD |
| DKRT | DN50, DN80 and DN100 |
| DKRH | DN50 and DN80 |
| Max. Operating pressure DKR | 10 bar |
| DKRT | 10 bar |
| DKRH | 100 bar |
| Required pressure | 6 to 10 bar |