Klay PT-100 transmitter
Applying the Klay PT-100 Transmitter
For all industrial solutions S.K.S. has the Klay PT-100 transmitter from Klay Instruments. The standard Klay temperature transmitter is a 3-wire version and can be delivered with different process connections and insert lengths. It is renowned for its quick response time.
The head is deliverable as BKK (Polyamide) or completely stainless steel (IP 66). The PT-100 has a measurement range of 0 to 100 °C, but optionally offers different measurement ranges and connections. Furthermore various process connections are available, such as: ½ "BSP, ¾" remover nut, milk coupling (DIN 11851), Tri-clamp, flange, etc.
For processing the signals there are peripherals available, with or without alarm contacts.
| Articlenr. | Description | Brand | Dimensions | ISO 4144 Dimensions | Temperature range °C | Stock |
|---|---|---|---|---|---|---|
|
35136432
|
PT-100 Temperature sensor
DN40 L/N DIN11851
4-20 mA / 2-wire
24 VDC
-20°C to +100°C
Insert length 80mm
|
Klay
|
DN40 (ø 41 mm)
|
|
0 / 100
|
|
|
35136440K
|
PT-100 Poly top+transmitter
1/2"BSP, D=6, L=100 316L
|
|
|
1/2" (ø 21,3)
|
|
|
|
35136442
|
PT-100 Temperature transmitter
1/2" L=100xD=8 316
Poly top
|
|
|
1/2" (ø 21,3)
|
|
|
|
35136442K
|
PT-100 Poly top+transmitter
1/2"BSP, D=8, L=100 316L
|
|
|
1/2" (ø 21,3)
|
|
|
|
35136444
|
PT-100 Temperature transmitter
1/2" L=100xD=9 316
Poly top
|
|
|
1/2" (ø 21,3)
|
|
|
|
35136444K
|
PT-100 Poly top+transmitter
1/2"BSP, D=9, L=100 316L
|
|
|
1/2" (ø 21,3)
|
|
|
|
35136445
|
PT-100 Temperature transmitter
1/2" L=100xD=9/6 316
Poly top
|
|
|
1/2" (ø 21,3)
|
|
|
|
35136445K
|
PT-100 Poly top+transmitter
1/2"BSP, D=9/6, L=100 316L
|
|
|
1/2" (ø 21,3)
|
|
|
|
35136446
|
PT-100 Temperature transmitter
3/4" L=100xD=6 316
Poly top
|
|
|
3/4" (ø 26,7)
|
|
|
|
35136446K
|
PT-100 Poly top+transmitter
3/4"BSP, D=6, L=100 316L
|
|
|
3/4" (ø 26,7)
|
|
|
|
35136448
|
PT-100 Temperature transmitter
3/4" L=100xD=8 316
Poly top
|
|
|
3/4" (ø 26,7)
|
|
|
|
35136448K
|
PT-100 Poly top+transmitter
3/4"BSP, D=8, L=100 316L
|
|
|
3/4" (ø 26,7)
|
|
|
| Measuring range sensor | -50 °C…+200 °C or -200 °C…+400 °C |
| Pt100 | 3- or 4-wire single or duplex, 1/3 DIN class B, option 1/5 or 1/10 DIN |
| Insertion dimensions | Diameter 3….20 mm, length 5 mm…4 m |
| Process connections | Threaded, hygienic connections EHEDG en 3A, flanges |
| Output | 3- or 4-wire Pt100 or head mounted transmitter |
| Head mounted transmitter | 4-20 mA 2-wire, option ATEX Ex-ia, HART protocol, Profibus PA, accuracy 0,1 % |
| Electronics housing | AISI 304 with bajonet or scew cover |
| Protection | IP65 and IP68 (screw cover) |
| Ambient temperature | -20 °C...+70 °C |
| Wetted parts | AISI 316, other materials on request |
| Options | Exchangeable element, extended neck length |
| Special designs |
F.e. duplex housing with 2 transmitters, ambient sensors, angled insertion, bendable insertion |